Rejon Sharm el Sheik

kliknij aby powiększyć
kliknij aby powiększyć

Rejon Sharm el Sheik jest obszarem o dość dużej powierzchni. Umownie można go podzielić na część zachodnią, południową i wschodnia.

W części zachodniej znajdują się trzy wraki. Jest to Thislegorm, Kingston i Alaska.

W części południowej znajduje się Dunraven i Jolanda. Natomiast w części wschodniej LaraThe Million Hope, Agia Varvara i Zingara

Miasto

Sharm el-Sheikh zlokalizowane jest na południowym krańcu półwyspu Synaj. Jego nazwa oznacza tyle, co „Zatoka Szejka” i pochodzi jeszcze z czasów ottomańskich.
Pierwsze wzmianki o Sharm el Sheikh znajdują się na mapie morskiej z 1762 roku. W czasach starożytnych osada była znana z handlu miedzią i turkusem. Leży na starym morskim szlaku handlowym, którym przewożono jedwab i przyprawy ze wschodnich Indii. Podczas panowania izraelskiego znane było jako Ofira, nazwa ta funkcjonuje zresztą do dziś w nazwie miejscowego lotniska. Dziś wśród Egipcjan najczęściej używana jest nazwa skrócona w postaci „Sharm”.
O uroku tego miejsca stanowią głównie trzy czynniki: Morze Czerwone wraz z jego unikalnym bogactwem w postaci rafy koralowej, majestatyczne góry Synaju oraz klimat gwarantujący piękną i słoneczną pogodę przez ponad 300 dni w roku. W połączeniu z faktem, iż jest to doskonały punkt wypadowy do tego, by poznać historię i naturalne bogactwa świata, gdzie Azja spotyka się z Afryką, Sharm el Sheikh stało się bardzo popularnym kurortem wakacyjnym, o znaczeniu globalnym.


Miasto podzielone jest na trzy główne części: zlokalizowane na południu Old Market i Hadaba, następnie centrum miasta, czyli tętniąca życiem przez całą dobę dzielnica Naama Bay, oraz najnowsza część, znajdująca się na północ od lotniska- Nabq. Jako całość miasto rozciąga się na przestrzeni około 40 kilometrów, wzdłuż linii brzegowej Morza Czerwonego. Komunikację zapewnia doskonale zorganizowana sieć dwupasmowych dróg, będąca swoistym „krwiobiegiem” jeśli chodzi o przemieszczanie się pomiędzy dzielnicami.

 

Wraki: